LaTeX Tez Yazımı

LaTeX tez yazımı bazı okullarda lisans seviyesinde, tüm okullarda yüksek lisans (master) ve doktora derecelerini almak için yazdırılan tezinizi yazarken ciddi oranda kullanılmaktadır. Her okulun kendi belirlediği bir tez yazım kılavuzu vardır. Bununla beraber bir çoğunda genel geçer kurallar çok da farklı değildirler. Aynı zamanda, ilgilendiğiniz alana göre de aynı okulun farklı tez yazım kılavuzu olabilmektedir. Örneğin; bir üniversitede sosyal bilimler ile fen bilimleri konuları aynı kılavuzu kullanmayabilirler. Bazı okulların LaTeX tez yazım şablonlarını kendi bilgisyarınıza indirebilirsiniz.

Bahsi geçen kılavuzlarda tezin/makalenin hangi fontta/puntoda yazılacağı gibi bir çok konu kesinleştirilmiştir. Ama tezinizi ya makalenizi hangi uygulamayla yazacağınız konusunu bazen size bırakabilirler. Bazen de, –özellikle fen bilimlerindeLaTeX ile yazmanızı isteyebilirler. Bu sadece tez için geçerli değildir. Bir çok akademik dergi sizden çalışmanızı TeX formatında talep eder. Bundan dolayı, MS Word aracılığıyla yazmış olduğunuz çalışmayı kabul edilmeyecektir.

LaTeX Tez Yazmayı Nasıl Kolaylaştırır?

LaTeX aşağıda sayılanları sizin yerinize kolay bir şekilde getirecektir.

Başlık sayfası oluşturma

LaTeX ile başlık sayfası oluşturmak diğer uygulamalara göre çok basit ve kullanışlıdır. Hatta, global değişkenler belirlemeniz farklı dillerde başlık sayfaları veya tez onay sayfası oluştururken gayet kullanışlı olacaktır. Bu sayfaya abstract (özet) kısmı eklemeniz için de ayrı bir ortam bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi için başlık sayfası oluşturma yazımızı kontrol edebilirsiniz.

İçindekiler sayfası oluşturma

LaTeX ile içindeki sayfası otomatik olarak oluşturulur. Dosyayı oluştururken bölüm, altbölümler için sayfa numaralarını sizin yerinize çekerek içindekiler sayfasını oluşturacaktır. Bu konu ile ilgili olarak daha detaylı bilgi için içindekiler sayfası oluşturma yazımızı incelemeniz gerekir.

Tablo ve şekiller listesi oluşturma

İçindekiler sayfasına benzer şekilde LaTeX ile tablo ve şekiller listesi oluşturmanız da kolaydır. Benzer şekilde LaTeX, tablo veya şekilin bulunduğu sayfayı sizin yerinize alarak tablo veya şekiller listesini sizin adınıza oluşturur.

Sayfa numaralandırma

LaTeX ile sayfa numaralandırma diğer uygulamalara göre hem kolay hem de kullanışlıdır. Bazen tezinizi Roma rakamlarıyla (başlık, onay, içindekiler sayfaları gibi) başlatıp sonradan Arap/normal rakamlarına dönüştürmeniz gerekebilmektedir. Bu tür durumlarda sayfa numaralandırma yazımızı inceleyebilirsiniz.

LaTeX tez denklem numaralandırma

Çalışmanızda çok sayıda denklem yer alıyorsa bunları bir düzen içerisinde vermeniz beklenir. Dolayısıyla, çalışmanızdaki denklem veya formülü numaralandırmanız gerekmektedir. Denklemlerinize numara eklemeniz durumunda LaTeX otomatik olarak denklemleri sıralı verecektir. Detaylı bilgi için denklem yazma yazımızı kontrol edebilirsiniz.

Yüksek baskı kalitesi

LaTeX ile üreteceğiniz dökümanlar diğer döküman üretme programlarına göre daha kaliteli bir baskıya sahip olacaktır. Bu etiketleme dili zaten bu amaçla oluşturulmuştur. Matematiksel fonksiyonların ve denklemlerin yazılması metin içinde referans verilmesi gibi karmaşık işlemleri ileri düzeyde kolaylaştırmaktadır.

LaTeX tez referans ekleme

Referans yönetimi için geliştirilen bir çok uygulama bulunmaktadır. Bunların en bilinenleri Zotero ve Mendeley‘dir. Eğer bu uygulamaları kullanıyorsanız bunlardan LaTeX için çıktı alıp referansları dökümanınıza yerleştirebilirsiniz. LATeX ile referans yönetimi için iki yol bulunmaktadır. Bunlardan ilki BiBTeX, ikincisi ise dosya içi olan thebibliography ortamıdır. Detaylı bilgi için LaTeX ile referans yönetimi yazımızı konteol edebilirsiniz.

Bölüm ve altbölümleri oluşturma

LaTeX ile bölüm ve altbölüm başlıkları oluşturmak küçük bir etiketle mümkündür. Bölüm ve altbölümü bu etiketlerle oluşturmak tek satır etiket ile font büyüklüğünü veya tipini değiştirmenizi kolaylaştırır. Ayırca, LaTeX içindekiler sayfasını oluştururken bu etiketleri kullandığı için bölüm ve altbölümlerin sayfa numaralarını otomatik olarak çekip içindekiler sayfasını oluşturur. Bu konuda detaylı bilgi edinmek için LaTeX ile bölüm ve altbölüm oluşturma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çapraz referansları ekleme ve otomatik güncelleştirme

LaTeX’te bölümler, altbölümler, figürler, tablolar veya diğer ortamlarda oluşturduğunuz içeriklere (teorem, algorith, lemma gibi) metin içinde referans vermeniz gerekebilmektedir. \label{} etiketi ile ekleyeceğiniz ifadeleri metin içinde \ref{} etiketi ile geçirmeniz durumunda LaTeX otomatik olarak referans vermek istediğiniz ortamın numarasını çekecektir. Örneğin; çalışmamızda üçüncü tablomuz olan özet tablosuna \label{tab:sum} etiketi ile tab:sum ismini verdik diyelim. Metin içinde Tablo \ref{tab:sum} ifadesini geçirdiğimiz yere LaTeX otomatik numara vererek Tablo 3 yazacaktır. Bu konuda detaylı bilgiler için çapraz referans ekleme yazımızı kontrol edebilirsiniz.

LaTeX Tez Yazma İlgili Diğer Husular

Bu sayfada detayı verilmeyen sayfada kenar boşlukları, yazı fontu, yazı boyutu, satır arası boşluğu gibi konulara LaTeX ile tez yazmanız durumunda dikkat etmeniz gereken hususlar yazımızda değinmiştir. İster fen bilimler ister sosyal bilimler isterse de diğer disiplinlerde çalışın. İsteğiniz makale/tez/proje ödevi gibi çalışmalarınızı LaTeX’e dönüştürmenize yardımcı olabiliriz. Tahmini fiyat bilgisi  için fiyat hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tez, makale, ödev veya proje yazma aşamasında bir problemle karşılaşmanız durumunda aşağıda bulunan yorum bölümünden bize sorabilirsiniz. Buna benzer makalelere erişmek için Online Ders kategorisindeki yazıları inceleyebilirsiniz. Eğer LaTeX ile makale yazmayı öğrenmek için yeterli zamanınız yoksa veya biliyorsanız bile kendiniz el yazınızla ya da başka bir metin editöründe yazdığınız tezinizi, makalenizi, ödevinizi, proje, bildiri veya herhangi bir dökümanınızı biz sizin yerinize LaTeX ile yazmanızda yardımcı olabiliriz. Neler yaptığımızı görmek için linkteki sayfaya bakabilirsiniz. Daha önce çalışmasını yaptığımız okul ve dergi listesine referanslar sayfasından ulaşabilirsiniz. Lütfen LaTeX ile tez yazmayla ilgili fiyat, iş alımı ve iş teslimi veya aklınıza gelebilecek diğer sorularla ilgili bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'ı Aç!
💬 Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz?