LaTeX ile Sınav Kağıdı Şablonu

LaTeX uygulaması birçok konuda olduğu gibi sınav kağıdı şablonu oluşturmada da yardımcı olarak kullanılmaktadır. Sınav kağıdı şablonu oluşturmak birçok konuda sınav kağıdı düzenleyenlere hem zaman kazandırmaktadır hem de profesyonel bir sınav kağıdı oluşturmalarını sağlamaktadır. Aşağıda bir okul için matematik sınavı örneği düzenlemeye çalışacağız.

Öncelikle dosyamızın giriş kısmını oluşturalım. LaTeX ile sınav kağıdı hazırlarken makaleden (article) farklı olarak exam sınıfını kullanacağız. Yazı fontumuzun 11pt olmasını istediğimizi belirterek dil paketini ve satır arası boşlukları belirliyoruz. Daha sonra, dersin ve öğretim görevlisinin adını ve son olarak sınav tarihi verisini giriyoruz.

\documentclass[11pt]{exam}
\usepackage[T1]{fontenc}
\usepackage[utf8]{inputenc}
\usepackage[turkish]{babel}
\linespread{1.5}

\title{MAT101 Matematik I}
\author{Prof. Dr. Veli SOYDAN}
\date{28.02.2024}


\pointname{ puan}

\begin{document}
\maketitle

Dosyamız sorularımızı yazmak için hazır hale gelmiş oldu. İlk sorumuzla başlayabiliriz. Soruların tamamını questions ortamının içine yazmalıyız. Her bir soru içinse \question[puan] etiketini kullanacağız. \question etiketin içerisine opsiyonel olarak soruya verilen puanı girebiliriz. Örneğin; biz ilk soru için 10 puan uygun gördük.

\begin{questions}
\question[10] Aşağıdaki denklemleri çözünüz.
\begin{choices}
\choice $6x-5=x+10$
\choice $x^2-5x=x-9$
\choice $x^2+6x=-3x+81$
\end{choices}

\question[10] $f(x)=x+10$ ve $g(x)=5-f(x-4)$ ise $g(5)$ değerini bulunuz.

\question[15] $f(x)=|x-8|+4$ olduğuna göre $f(1)$ ve $f(9)$ değerlerini bulunuz.

\question[15] $f(x)=5-x$ olduğuna göre $f^{-1}(4)$ değerini bulunuz.

\question[50] Aşağıda yer alan eşitsizliklerin grafiklerini çiziniz.
\begin{choices}
\choice $x\geq10$
\choice $y<-5$ \choice $x^2+y^2>1$
\end{choices}
\end{questions}

\end{document}

Tüm sorularımızı oluşturmuş olduk. LaTeX ile sınav kağıdı oluşturmak için temel bilgileri vermiş olduk. Her seviyede okul ve bölüm için rahatlıkla kullanılabilecek bir format elde edildi. Oluşturduğumuz bu formatın nasıl gözükeceği aşağıdaki görselde yer almaktadır.


Eğer siz de sınavlarınızı oluşturmak için LaTeX kullanmak isterseniz bu şablondan faydalanabilirsiniz. Bir problemle karşılaşmanız halinde yorum yazarak sorabilirsiniz.

Bunlara ek olarak, sınav kağıdı, tez, makale, ödev veya proje yazma aşamasında bir problemle karşılaşabilirsiniz. Bu durumunda aşağıda bulunan yorum bölümünden bize sorabilirsiniz. Buna benzer makalelere erişmek için Online Ders kategorisindeki yazıları inceleyebilirsiniz. Eğer LaTeX ile makale yazmayı öğrenmek için yeterli zamanınız yoksa veya biliyorsanız bile kendiniz el yazınızla ya da başka bir metin editöründe yazdığınız tezinizi, makalenizi, ödevinizi, proje, bildiri veya herhangi bir dökümanınızı biz sizin yerinize LaTeX ile yazmanızda yardımcı olabiliriz. Neler yaptığımızı görmek için linkteki sayfaya bakabilirsiniz. Daha önce çalışmasını yaptığımız okul ve dergi listesine referanslar sayfasından ulaşabilirsiniz. Lütfen LaTeX ile tez yazmayla ilgili fiyat, iş alımı ve iş teslimi veya aklınıza gelebilecek diğer sorularla ilgili bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'ı Aç!
💬 Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz?