LaTeX Matematiksel Sembol Bulma

LaTeX uygulaması genellikle matematiksel sembolleri daha kaliteli, düzenlenebilir ve dizgide hata olmadan ürettiği için akademisyenler veya araştırmacılar tarafından tercih edilmektedir. Özellikle fen bilimlerinde kullanıldığı için bir çok matematiksel sembol uygulamanın içinde kullanıma hazır olarak gelmektedir. İstenen sembolü kullanabilmek için bazen paket yüklemek gerekir. Bazı sembollerde ise hiç bir paket yüklemesine ihtiyaç duymadan direkt olarak kullanılabilmektedir. Bu iki duruma aşağıdaki şekilde örnek verelim.

Paket gerektirmeyen semboller

Özellikle denklem yazarken paket yüklemenize gerek kalmadan kullanabildiğiniz sembolleri bazı örnekler verilmiştir. Burada yazılanlar sadece örnek teşkil etmesi amacıyla verilmiş olup paketsiz kullanılan matematiksel semboller bununla sınırlı değildir.

$<, >, \leq, \geq, \in, \notin, \alpha, \beta, \gamma, \delta$

Paket gerektiren semboller

Bu bölümde ise paket yüklemeden kullanılamayacak matematiksel sembollere örnek verilmiştir. Yukarıdakine benzer şekilde burada sadece örnek olsun diye verilmiş semboller bulunmaktadır.

$\mathbb{A}, \mathfrak{C}, \equiv, \pmod{D}, \mathring{E}, \leftarrowtail, \rightarrowtail$

Burada örnek verilenlere göre çok fazla sayıda sembol bulunduğunu belirtmek isteriz. Bu yazıyı okuma amacınız etiketini bulmakta zorlandığınız matematiksel sembolleri bulmaksa sizi daha fazla bekletmeden faydalanacağınızdan emin olduğumuz bir siteyi önermek istiyoruz.

Bu sitemizin adı: Detexify

Bu web tabanlı uygulama Daniel Kirsch tarafından geliştirilmiştir. Kullanımı tamamen ücretsiz olan bu uygulamayla gördüğünüz sembolleri çizerek etiketini bulabilirsiniz. Kesinlik ve hızlı olarak çalışma anlamında gayet başarılı bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde istediğiniz matematiksel sembolü bulmanız çok kısa zaman alacaktır. Bu size yorucu olan ödev, tez veya makale yazma sürecinizinde zaman kazandıracaktır. Ayrıca bir çok sembolü ezberlemek zorunda kalmayacaksınız.

Detexify Kullanımı (Örnek Matematiksel Sembol)

Siteyi ilk açtığınızda sizi aşağıdaki el ile matematiksel sembol yazacağınız bölüm karşılayacaktır.

“Draw here!” yazan bölüme bulmak istediğiniz matematiksel sembolü yazın. Biz örnek olarak varepsilon etiketini bulmak istedik. Bu durumda karenin içine bulmak istediğimiz sembolü çizelim.

Aradığınız matematiksel sembolü çizer çizmez uygulama çalışmaya başlayıp en iyi sonuçları çizim yaptığınız karenin yanına hemen sıralamaktadır. Tam olarak emin olmasak da, kullanımımızdan elde ettiğimiz edinimlere göre, uygulama sıralamayı kesinlik hassasiyetine göre sıralamaktadır. Bu sitenin “classify” bölümüne bir örnekti. Site size sadece bulmak istediğiniz sembolün etiketini vermiyor, aynı zamanda kullanmanız gerek paket varsa bunu da çıktı olarak vermektir. Örnek olarak ilk satırdaki \usepackage{tipa}  verilebilir.

Site aynı zamanda bulmak istediğiniz sembolün ismini anımsıyorsanız size yardımcı oluyor. Bunun için hemen yukarıdaki “symbols” bölümüne tıklamanız gerekmektedir. Burada hem paket hem de sembol arayabilirsiniz. Bu bölümde de varepsilon ifadesini bulmaya çalışalım. Bu durumda ise örnek aşağıdaki gibi olacaktır.

Umarız tavsiye ettiğimiz bu site size çalışmalarınızda yardımcı olacaktır. Burada anlattıklarımız LaTeX’te bulmakta zorlandığınız matematiksel sembolleri nasıl kolayca bulabileceğinizi anlatmış olduk. Bunlara ek olarak, tez, makale, ödev veya proje yazma aşamasında bir problemle karşılaşabilirsiniz. Bu durumunda aşağıda bulunan yorum bölümünden bize sorabilirsiniz. Buna benzer makalelere erişmek için Online Ders kategorisindeki yazıları inceleyebilirsiniz. Eğer LaTeX ile makale yazmayı öğrenmek için yeterli zamanınız yoksa veya biliyorsanız bile kendiniz el yazınızla ya da başka bir metin editöründe yazdığınız tezinizi, makalenizi, ödevinizi, proje, bildiri veya herhangi bir dökümanınızı biz sizin yerinize LaTeX ile yazmanızda yardımcı olabiliriz. Neler yaptığımızı görmek için linkteki sayfaya bakabilirsiniz. Daha önce çalışmasını yaptığımız okul ve dergi listesine referanslar sayfasından ulaşabilirsiniz. Lütfen LaTeX ile tez yazmayla ilgili fiyat, iş alımı ve iş teslimi veya aklınıza gelebilecek diğer sorularla ilgili bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'ı Aç!
💬 Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz?