LaTeX Nedir?

LaTeX, bilimsel ve teknik dokümanlarınızı (makale, tez, proje raporu, faaliyet raporu, bildiri ve poster gibi) yüksek baskı kalitesine sahip bir şekilde üretebilceceğiniz bir dizgi sistemidir. Sıklıkla akademide kullanılan bu uygulama bireysel (rapor, günlük, CV) dokumanlar için de kullanılmaktadır. Hatta fen bilimlerinde bir çok dergide makale yazma işlemi için standart haline gelmiştir. LaTeX’in bu standart hale gelmesinde bazı özellikleri yol açmıştır. Bu özelliklere sırasıyla değinmek gerekirse;

1) Stabil Görünüm

LaTeX ile üreteceğiniz dosyalar düzenlenmesi/okunması, iletilmesi ve tekrar üretilmesi işlemlerinden etkilenmeyerek hep aynı çıktıyı vermektedir. Açıklamak gerekirse, LaTeX ile makale yazdığınızı ve PDF çıktı aldığınızı varsayalım. Bu durumda, danışmanınıza ister PDF kopyayı isterseniz de *.tex uzantılı dosyayı iletmiş olabilirsiniz. Danışmanının *.tex dosyası üzerinde gözden geçirme notlarını işaretleyip veya direkt düzeltip çalıştırarak aynı çıktıyı alacaktır. Burada diğer uygulamalardan farklı olarak, tablo veya figürlerin kayması, denklem numarası veya içindekiler kısmının bozulması söz konusu olmayacaktır. Bu stabil kullanım LaTeX’in başlıca tercih edilme nedenlerinden birisidir.

2) Yüksek Kaliteli Baskı

LaTeX ile dokuman oluşturduğunuzda alacağınız çıktının baskı kalitesi çok yüksek olmaktadır. Dokumanınıza yazdığınız formüller, tablolar veya tikz ile oluşturduğunuz figürler bir çok uygulama ile elde edilemeyecek kadar kaliteli baskı imkanı vermektedir. LaTeX ile yazdığınız dokumanın ölçeklenebilir çıktıda üretilmesi ise kullanacağınız kağıt boyutundan bağımsız olarak kaliteli çıktı almanızı sağlamaktadır.

3) Masaüstü / Web Üzerinden Çalışma Kolaylığı

LaTeX, bilgisayarınıza kuracağınız uygulamalarla ürettiğiniz dosyaların dizgi işlemini yapmaktadır. Bu durumda hep kullandığınız uygulama hem dokumanının lokal klasörlerde saklanmaktadır. Gelişen teknoloji imkanları bilgisayarınıza uygulama kurmadan ve hatta dosyanızın bilgisayarınızda saklanmasına gerek kalmadan çalışmanızı oluşturma imkanı sunmaktadır. Bu durum veri kaybı yaşamanızın önüne geçmekle beraber daha serbest çalışmanızı sağlamaktadır. Okulda yazmaya başladığınız dokumanınızı evde ya da seyahat ederken düzenleyebilir veya tamamlayabilirsiniz.

4) Bir Çok Hazır Dokuman Sınıfı

LaTeX dilini bir diğer pozitif tarafı ise bir çok hazır dokuman sınıfı bulunmasıdır. Örneğin; makale yazmak için article sınıfı, kitap için book sınıfı, sunum hazırlamak için slide sınıfı veya teknik rapor hazırlamak için report sınıfları bulunmaktadır. Hazır olan bu sınıfları kullanmak bir çok yönden işlerinizi kolaylaştıracaktır. Örnek vermek gerekirse, article sınıfını kullandığınıda özet yazmak için abstract ortamını diğer kullanabilirsiniz. Ya da, book sınıfını kullandığınızda sayfalar kitap şeklinde baskı alacağınız biçimde sıralanmaktadır.

5) Uzun Çalışmalarda Kontrol Kolaylığı

Kitap, dergi veya tez gibi uzun çalışmalarda kontrolün elinizin altında olmasını sağlamaktadır. Örneğin; yazdığınız bir denkleme numara verdikten sonra bu denklemi çalışmada istediğiniz yere taşımanız durumunda cümle içerisinde çapraz referans verdiğiniz yerdeki numarası otomatik olarak güncellenmektedir. Bu durumun aynısı, tablo, figür, bölüm ya da alt bölüm için kısaca label ile etiket verdiğiniz tüm ortamlar için geçerli olmaktadır. İçindekiler kısmının ve kaynakça bölümünün oluşturulması ise en kolay işlerden birisidir. Tek satıra yazacağınız bir ifade ile içindekiler bölümünü oluşturabilirsiniz.

Bunlara ek olarak, tez, makale, ödev veya proje yazma aşamasında bir problemle karşılaşabilirsiniz. Bu durumunda aşağıda bulunan yorum bölümünden bize sorabilirsiniz. Buna benzer makalelere erişmek için Online Ders kategorisindeki yazıları inceleyebilirsiniz. Eğer LaTeX ile makale yazmayı öğrenmek için yeterli zamanınız yoksa veya biliyorsanız bile kendiniz el yazınızla ya da başka bir metin editöründe yazdığınız tezinizi, makalenizi, ödevinizi, proje, bildiri veya herhangi bir dökümanınızı biz sizin yerinize LaTeX ile yazmanızda yardımcı olabiliriz. Neler yaptığımızı görmek için linkteki sayfaya bakabilirsiniz. Daha önce çalışmasını yaptığımız okul ve dergi listesine referanslar sayfasından ulaşabilirsiniz. Lütfen LaTeX ile tez yazmayla ilgili fiyat, iş alımı ve iş teslimi veya aklınıza gelebilecek diğer sorularla ilgili bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'ı Aç!
💬 Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz?