LaTeX Dipnot Ekleme

LaTeX ile makale veya tez yazarken anlattığımız konuya ek açıklama yapmak için dipnot kullanılmaktadır. Dipnotlar sayıyla gösterilir ve açıklama yapılan kelime veya cümlenin sonuna gelmektedir. LaTeX birçok bölümde olduğu gibi bu bu bölümde de otomatik numaralandırma ve metin biçimlendirme yapmaktadır. LaTeX ile dipnot vermek için aşağıdaki komut kullanılmaktadır.

\footnote{dipnot olarak yazılacak şeyler buraya gelecek.}

Eğer bir örnek vermemiz gerekirse aşağıdaki şekilde konuyu açıklayan bir örnek verebiliriz.

HTML\footnote{İngilizce HyperText Markup Language} web sayfalarını oluşturmak için kullanılan standart metin işaretleme dilidir. 

Bu durumda çıktı aşağıdaki şekilde olacaktır.

Ayrıca dipnot içinde dipnot kullanmanız gereken durumlarda \footnote{İlk dipnot\footnote{Dipnot içinde dipnot}} olarak kullanılabilir.

Özellikle tezinizde sıklıkla kullanacağınız dipnotları yukarıda anlattığımız şekilde kullanmanız gerekmektedir. Bir problemle karşılaşmanız halinde yorum yazarak sorabilirsiniz.

Bunlara ek olarak, tez, makale, ödev veya proje yazma aşamasında bir problemle karşılaşabilirsiniz. Bu durumunda aşağıda bulunan yorum bölümünden bize sorabilirsiniz. Buna benzer makalelere erişmek için Online Ders kategorisindeki yazıları inceleyebilirsiniz. Eğer LaTeX ile makale yazmayı öğrenmek için yeterli zamanınız yoksa veya biliyorsanız bile kendiniz el yazınızla ya da başka bir metin editöründe yazdığınız tezinizi, makalenizi, ödevinizi, proje, bildiri veya herhangi bir dökümanınızı biz sizin yerinize LaTeX ile yazmanızda yardımcı olabiliriz. Neler yaptığımızı görmek için linkteki sayfaya bakabilirsiniz. Daha önce çalışmasını yaptığımız okul ve dergi listesine referanslar sayfasından ulaşabilirsiniz. Lütfen LaTeX ile tez yazmayla ilgili fiyat, iş alımı ve iş teslimi veya aklınıza gelebilecek diğer sorularla ilgili bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'ı Aç!
💬 Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz?